ČLÁNKY: Budilovské odpoledne 2014

Vydáno dne 27. 07. 2014 (4334 x přečteno)

V sobotu 5.7.2014 se v Budilově konal již XI. Ročník soutěže v požárním útoku „O pohár starosty obce Bošice“. Právě díky podpoře ze strany obecního úřadu a nasazení místního sboru dobrovolných hasičů se podařilo během deseti let vybudovat víceúčelový areál, který využívají především budilovští hasiči. Perfektně připravené hřiště, zámková dlažba na rozběžišti a zázemí v podobě prostoru pro občerstvení a posezení pod pergolou, to vše jsou aspekty toho, že se v Budilově schází velké množství soutěžních družstev i diváků. Letošní ročník poháru byl zařazený do dvou lig – Šumavské hasičské ligy (ŠHL) a Podboubínské hasičské ligy (PBHL).

Už od 9 hodin o poháry a medaile zápolila družstva dětí. Byla rozdělena do tří kategorií – přípravka, mladší a starší. V kategorii přípravky startovalo pouze domácí družstvo hasičů . Požární útok dokončili nejmladší hasiči v čase 37,08s za obrovské podpory domácího publika. V kategorii mladší startovalo celkem 10 družstev. Nejvíce se zadařilo týmu Sousedovic ze Strakonicka s časem 20,14s následovaný týmem Vacova B a týmem Svaté Maří. Poslední dopolední kategorií byla družstva starších dětí, kterých se sešlo v Budilově celkem 12. Až do posledního útoku drželo první místo družstvo dětí z Vacova časem 15,88. Dle přísloví „to nejlepší nakonec“ však předvedli nejlepší útok Žihobce (okres Klatovy) časem 13,50s, což je zároveň i nový rekord dráhy. Třetí místo obsadil Dřešín časem16,26.

Následovalo vyhlášení, předávání diplomů, pohárů, medailí a věcných cen. Poté se mohli všichni posilnit před odpoledním náročným programem. K mání bylo grilované maso, klobásy z udírny, hranolky, párek v rohlíku, alko, nealko nápoje – prostě spousta věcí, které by člověk na hasičské soutěži nečekal. Děti měli k dispozici nafukovací hrad, takže rodiče mohli v klidu posedět pod pergolou.

Krátce po poledni navázali svými požárními útoky muži v rámci ŠHL. Celkem předvedlo požární útok 14 týmů mužů a 4 žen. Nutno napsat, že družstva, která běhají tuto ligu jsou na té nejlepší úrovni. Pohled na provedený útok připomíná koncert skvěle sehraných sedmi lidí. Díky silnému větru, který znesnadňoval sestřelení terčů, byl pouze jediný tým, který dokázal prolomit hranici 18 vteřin. Dolany zvítězili a s časem 17,90s si odvezli první místo před Kalenicemi (18,15s) a Zahorčicemi (18,31s). Kategorii žen ovládly Nihošovice (19,36s).

Soutěžní den zakončila soutěž PBHL, ve které se utkalo 11 družstev mužů a 5 žen. Nejprve předvedla požární útok družstva žen. Těm domácím se bohužel nedařilo, naopak „double“ putoval do sousedních Bohumilic – 1. Místo 23,77s a 2. Místo 23,79. Mezi muži se z jediného poháru pro domácí radoval tým Budilova A – 21,67s, těsně nad 20 vteřinou se zastavila časomíra pro Zdíkovec (20,38s) – 2. Místo, tu však prolomili kluci z Horosedel B – 19,82s a první místo.

Večer následovala tradiční „Budilovská zahradní párty“ . Na provizorním pódiu se střídaly hned dvě kapely. Zázemí v podobě posezení a občerstvení zůstalo nezměněné, ale rozběžiště nahradil taneční parket. Párty byla stejně jako každý rok vydařená a protáhla se až do časných ranních hodin.

Co říct závěrem? XI. Ročník hasičské soutěže v Budilově byl perfektní – díky zvládnuté organizaci, velké škále občerstvení, zázemí a také nenaplněné předpovědi meteorologů ;-).